Jak stworzyć biznesplan dla mobilnej gastronomii?

Dobry pomysł na biznes to pierwszy stopień do sukcesu. Dokładne rozpisanie tegoż pomysłu to najlepsze co możemy zrobić, zanim zaczniemy wdrażać go w życie. Wcześniejszy bilans zysków i strat bardzo przydaje się i pomaga w prowadzeniu swojej działalności rozsądnie i zapobiegawczo.

Tak zwany biznesplan to obecnie konieczność w jakimkolwiek biznesie. Oszacowanie swoich możliwości może zająć na początku trochę czasu, ale oszczędzi nam go zdecydowanie więcej, gdy w późniejszych etapach napotkamy jakiś problem.

W dzisiejszym artykule spróbujemy przybliżyć temat tworzenia biznesplanu wszystkim osobom, które planują w przyszłości podbicie mobilnego rynku gastronomicznego. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego napisanie biznesplanu jest takie ważne?

Mimo że działanie pod wpływem chwili lub impulsu często okazuje się pozytywne w skutkach, należy się go mocno wystrzegać w swojej pracy. Trzeba przecież dokładnie przeanalizować, czy w ogóle stać nas na dany rodzaj inwestycji. Sporządzenie biznesplanu to też często jedyna droga, by uzyskać dotacje, które bardzo pomagają przedsiębiorcom na start.

W mobilnej gastronomii, którą się zajmujemy, szczególnie potrzebny jest solidny biznesplan. W jego ramach analizuje się po kolei wszystkie ważne kwestie, np. zakup najważniejszych urządzeń, koszty produktów, wynajem odpowiedniego miejsca albo restauracji, szacowana sprzedaż.

Taka analiza pozwala na określenie wszystkich ważnych składników biznesu. Przedsiębiorca dowiaduje się z niej m. in. jak wygląda sytuacja z jego rentownością, czy stać go na zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników oraz na zakup towarów, których będzie potrzebować.

Biznesplan restauracji na kółkach – najważniejsze kwestie, o których nie wolno zapomnieć

Dobry biznesplan działalności gospodarczej, jaką jest mobilna gastronomia, ma wiele zalet. Przede wszystkim systematyzuje niezbędne informacje, które w przyszłości ułatwiają jej rozpoczęcie. Najważniejsze kwestie w tym temacie to:

  • Zanim zaczniemy pisać biznes plan – co należy zrobić?
  • Biznesplan -co powinien zawierać, jak go sporządzić?
  • Jak powinien wyglądać specjalny biznesplan dla mobilnej gastronomii?

 

Analiza lokalnego rynku

Przed rozpoczęciem pracy i zainwestowaniem, warto dokładnie przeanalizować rynek, na który mamy zamiar wejść. W tym celu trzeba zadać sobie kilka pytań, a odpowiedzi najlepiej zapisać.

  • Czy przedsięwzięcia takie jak jak wózek gastronomiczny sprawdzi się akurat w naszej lokalizacji? W centrum miast z pewnością znajdzie się więcej osób, które będą zainteresowane kupieniem jedzenia na wynos. Ale jeśli mieszkamy na wsi, to może już nie być taki dobry pomysł.
  • Jak duża będzie konkurencja dla naszej działalności? Być może nie ma już w naszym mieście miejsca na setny rower gastronomiczny serwujący kawę i będziemy musieli przemyśleć zmianę menu.
  • Jakie handlowe tricki stosuje konkurencja? Czy jeśli otworzymy swój mobilny punkt, zostaniemy zauważeni na rynku? Jak możemy się wyróżnić? Jaką strategię marketingową wybrać?
  • Jakiego klienta chcemy przyciągnąć? Co chcemy mu zaoferować? Czy znajdziemy go w miejscu, w którym chcemy zaparkować swój pojazd? Wcześniejsza charakterystyka potencjalnego klienta pozwoli nam na lepsze zrozumienie i skupienie sią na jego potrzebach.

 

Na wszystkie powyższe pytania powinniśmy znaleźć odpowiedzi zanim jeszcze zaczniemy pisać plan!

Pisanie biznesplanu działalności gospodarczej

Co powinien zawierać biznes plan? Najważniejsze elementy planu to dane wnioskodawcy, skrócony opis przedsięwzięcia i jego projekt, plan inwestycyjny oraz plan ekonomiczno-finansowy. Innymi słowy, właściciel musi dowieść, że jest osobą wiarygodną, ma dokładny plan swojego przedsięwzięcia i wie jak oraz za co je realizować.

W biznesplanie bardzo ważne są umiejętności przewidywania możliwych wydatków i myślenie logistyczne. Jeżeli w którymś momencie czujemy, że nie jesteśmy w stanie prawidłowo sporządzić planu i że nas to przerasta, warto zlecić jego wykonanie osobie, która się na tym zna. Dokument ten musi być jasny, przejrzysty i w stu procentach zgodny z prawdą – te cechy zwiększają szansę np. na otrzymanie dotacji.

Jak sporządzić biznesplan swojej mobilnej działalności gastronomicznej?

Żeby zaznajomić się z jego wyglądem (w jakim formacie powinien być, jakie kategorie są wyróżnione), warto na początku znaleźć w Internecie przykładowy biznesplan stworzony specjalnie pod działalność gastronomiczną. Trzeba uwzględnić wszystkie przedsięwzięcia jakie planujemy w swojej działalności, czyli opracować budżet, wliczając wszystkie opłaty stałe i jednorazowe. Do stałych będą zaliczać się np. rachunki za kupowanie potrzebnych produktów, prąd czy paliwo, a do jednorazowych np. koszty pojazdu gastronomicznego.

Warto mieć na uwadze, że plan dla mobilnej gastronomii może się mocno różnić od tego dla tradycyjnego lokalu gastronomicznego. Jeżeli jednak chcemy odnieść sukces w tej branży, nie należy się zrażać wieloma formalnościami na początku. W razie jakichkolwiek pytań odnośnie pojazdów gastronomicznych, Foodbike zawsze służy pomocą. Życzymy powodzenia!

Update cookies preferences