Jak konstruujemy wózki i rowery gastronomiczne w Foodbike?

Jak konstruujemy wózki i rowery gastronomiczne Foodbike?

Proces tworzenia gotowego, mobilnego sprzętu gastronomicznego jest złożony oraz wieloetapowy. Na początku pojawia się koncepcja i normalizacja początkowych rozwiązań w taki sposób, aby podstawa projektu była jak najbardziej uniwersalna i pasowała do wielu rodzajów mobilnej gastronomii. Wózki gastronomiczne oraz rowery gastronomiczne posiadają bowiem bardzo różnorodny wachlarz produktów w zależności od lokalnego zapotrzebowania klientów.

Następnie początkowa, znormalizowana koncepcja przeradza się w profesjonalny projekt. Jest to możliwe dzięki współpracy z inżynierami oraz konstruktorami. Proces tworzenia wirtualnego modelu jest długi oraz żmudny. Chodzi tutaj, aby konstrukcja była zarówno funkcjonalna, trwała oraz wielozadaniowa; ale także aby spełniała wymagania dotyczące estetyki. Na etapie procesu projektowania modelu wykorzystuje się wiedzę o właściwościach różnych materiałów, ich sprężystości, walorach wizualnych oraz typową wiedzę mechaniczną, elektryczną oraz hydrauliczną.

Po stworzeniu wirtualnego modelu następuje realizacja prototypu. Ten etap jest kluczowy przy wychwytywaniu drobnych błędów oraz ich eliminacji. Prototyp zazwyczaj jest wyznacznikiem tego, jak skutecznie udało się stworzyć właściwy model. Przedstawia wstępny wygląd oraz wyposażenie, z jakim później wyruszy biznes gastronomiczny.

Prototyp wytwarza się zazwyczaj w taki sam sposób jak produkt dla klienta. Z wyjątkiem elementów, które ulegają korekcji. Projekty w sposób naturalny ulegają zmianom.

Etapy tworzenia prototypu

  1. Listowanie elementów
  2. Zakup elementów gotowych
  3. Produkcja elementów dedykowanych
  4. Kompletowanie modułów
  5. Testowanie poszczególnych modułów
  6. Montaż całego produktu
  7. Testowanie działania całego produktu
  8. Ewentualne korekty

Po wytworzeniu perfekcyjnej wersji prototypu, posiadamy wiedzę o produkcie, który jest gotowym i sprawdzonym rozwiązaniem dla klienta.

Po złożeniu zamówienia, rozpoczynamy produkcję roweru lub wózka gastronomicznego. Nasi pracownicy wytwarzają sprzęt na najwyższym poziomie dbając o każdy detal. Po tym procesie, następuje personalizacja wizualna. Co przez to rozumiem?

Elementy personalizacji wizualnej sprzętu Foodbike

  • Kolor daszku
  • Napis na daszku
  • Kolor ramy, błotników oraz skrzyni na bagażniku
  • Kolor obudowy
  • Naklejka na obudowie
  • Elementy dodatkowe np. oświetlenie led, przedłużenie daszku itp.

Każdy przedsiębiorca pragnie charakterystycznej marki, która przyczyni się do tego, że sprzedaż wzrośnie.

Jakie instalacje zawiera pojazd gastronomiczny?

Pojazd gastronomiczny jest złożonym systemem wyposażonym w wiele instalacji.

Instalacja wodna składa się z dwukomorowego zlewu, kranu z pompką, grzałki oraz dwóch zbiorników na wodę czystą oraz brudną. Dzięki wygodnemu odpływowi ze zbiornika brudnej wody na dole pojazdu możliwe jest swobodne pozbycie się jej w trakcie pracy do własnego pojemnika. Wlew wody czystej znajduje się w blacie, dzięki czemu bez problemu można uzupełnić płyn błyskawicznie. Pompa wody oraz grzałka korzystają z instalacji elektrycznej oraz wbudowanych akumulatorów. Pojazd jest autonomiczny na cały etat.

Wspomniana wcześniej instalacja elektryczna składa się z m.in. przetwornicy, dwóch akumulatorów oraz gniazd 230 V. Jest to system, który pozwala na pracę zarówno korzystając z zasilania akumulatorowego, jak i przy stałym podłączeniu do sieci elektrycznej w lokalu. Wszystko zależy oczywiście od środowiska pracy. Pracując w galerii handlowej lub obok lokali usługowej jesteśmy w stanie czerpać prąd z zasilania obiektów. W przypadku eventów plenerowych oraz punktów wśród zieleni przydają się akumulatory wraz z przetwornicą. Warto zaznaczyć, że do instalacji elektrycznej na pojeździe gastronomicznym możliwe jest podłączenie dodatkowych urządzeń takich jak kasa fiskalna lub ładowarka do telefonu.

Czasami tworzymy również instalację gazową np. w przypadku umieszczenia na pojeździe ekspresu do kawy zasilanego m. in. gazem. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb naszych klientów. Jesteśmy w stanie dostosować instalacje do wymagań konkretnych modelów biznesowych.

Najczęściej klienci zamawiają rozwiązania ukierunkowane na mobilny biznes do lodów, wykorzystując najwyższej jakości konserwatory oraz zaplecze do produkcji chłodnych specjałów. Firmy chcą idealnie zaspokoić potrzeby rynku w Polsce umieszczając własny pojazd do sprzedaży lodów w centrum miast.

Foodbike oferuje przystępne ceny dla mobilnej gastronomii, dzięki czemu próg wejścia nie jest tak wysoki i każdy może rozpocząć swój biznes tam, gdzie znajdą się ludzie chętni aby kupić produkt.

Wymagania prawne

Konstruowanie pojazdów gastronomicznych wiąże się z działaniem zgodnie z obowiązującymi przepisami. Każdy pojazd dostosowany jest do wymogów polskiego Sanepidu. Rower gastronomiczny traktuje się jako rower cargo, który może poruszać się po polskich ścieżkach rowerowych, co jest jeszcze prostsze dzięki dostępnemu w ofercie napędowi elektrycznemu.

Jak pokazać nasze pojazdy w sposób atrakcyjny?

Konstrukcje Foodbike to pojazdy gastronomiczne zaprojektowane przez profesjonalistów – to już wiemy. Jednak, czy taki „konstruktorski”, techniczny projekt wygląda dobrze dla potencjalnego klienta i zachęca go do zakupu?

Językiem technicznym włada wąskie grono osób, a typowy „Kowalski” nie widzi w nim nic interesującego 😊. Co innego, jeśli mówimy o pięknie zwizualizowanych obiektach 3D.

Tak właśnie dzieje się w przypadku końcowej wizualizacji formy, jaką są pojazdy gastronomiczne. Po realizacji produktu w świecie rzeczywistym, nasi projektanci przekładają go w formę wizualizacji, które zawiera konfigurator na stronie www.foodbike.pl

Skorzystaj z naszego konfiguratora

Konfigurator jest znakomitym narzędziem do wizualizacji produktu i złożenia zamówienia za pomocą formularza. Kombinacja cech tworzy niepowtarzalny produkt, który automatycznie wędruje do naszych pracowników. Następnie jest on konsultowany z klientem oraz dogrywamy szczegóły wraz z identyfikacją wizualną. Konfigurator jest strzałem w dziesiątkę, ponieważ znacznie ułatwia złożenie zamówienia oraz skraca czas całego procesu.