Masz już wózek gastronomiczny – jakie wymogi sanepidu musisz spełnić?

Pozwolenia na rowery gastronomiczne – nie taki sanepid straszny

Temat sanepidu zawsze jeży włos na głowie przedsiębiorcom w branży gastronomii, zazwyczaj zupełnie niepotrzebnie. Oczywiście wiadomo, że nikt nie lubi być kontrolowany i rozliczany ze swojej pracy, głównie ze względu na towarzyszący temu stres i obawę „czy o niczym nie zapomniałem”. Utarło się przekonanie, że wymogi, które stawia sanepid są trudne do spełnienia, a wizyty pracowników sprawdzających ich przestrzeganie, są niezapowiedziane i niekorzystne dla właścicieli.

W rzeczywistości sanepid stoi na straży przestrzegania obowiązków i reguł sanitarnych przez lokale gastronomiczne i ich pracowników. Sprawuje kontrolę nad warunkami higieny w szczytnym celu ochrony zdrowia każdego człowieka. Teraz zapraszamy na czwartą część z serii artykułów o tym, jak zacząć prowadzić mobilną gastronomię!

Do tej pory udowodniliśmy już, jak istotna jest specjalizacja naszego biznesu i na co zwracać uwagę przy wyborze produktu wiodącego. Pokazaliśmy zalety i wady prowadzenia lokali stacjonarnych i punktów mobilnych. Zastanowiliśmy się też, jaka będzie najlepsza lokalizacja dla naszego wózka lub roweru. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć działanie sanepidu i dać kilka przydatnych rad. Opiszemy, jak wygląda odbiór rowerów gastronomicznych oraz obalimy mity związane z atestami PZH. Zapraszamy!

Część 4. Sanepid dogoni też rowerki gastronomiczne?

O ile powszechnie dostępne są materiały dotyczące zasad przestrzegania higieny w stacjonarnych lokalach gastronomicznych, o tyle wózki i rowery gastronomiczne nie są już tak oczywistą kwestią i rządzą się swoimi prawami. Mobilna gastronomia to stosunkowo młoda gałąź gastronomii i nie wszystkie obowiązki jej wytyczone są powszechnie znane. Panuje powszechne przekonanie, że w Polsce urzędy robą wszystko co w swojej mocy, aby utrudnić przedsiębiorcy zajmowanie się biznesem. Wśród tych urzędów wymieniany jest także sanepid. Nic bardziej mylnego! Owszem, wymogi i pozwolenia wydawane przez Powiatowe Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne nie zawsze spotykają się z aprobatą właścicieli punktów gastronomicznych, nie mniej tworzą one nienaruszalną bazę przepisów, których przestrzeganie gwarantuje bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientów lokali.

Odbiór wózków i rowerów gastronomicznych – krok po kroku

Odbiór wszelakiej gastronomii do łatwych niestety nie należy i są w niego zaangażowane dwie strony – producent np. urządzeń i mebli gastronomicznych oraz osoba, która z tych rzeczy będzie korzystać.

Najważniejszą rzeczą, którą trzeba zrobić, jest wypełnienie wniosku o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Taki wniosek można pobrać ze strony internetowej sanepidu każdego danego powiatu. Każda osoba składająca wniosek, jest zobligowana dołączyć do niego plik dokumentów takich jak:

• aktualny odpis z KRS lub CEiDG, jeśli jesteśmy osobą spoza wspólnoty,
• kopię zezwolenia na pobyt długoterminowy
• wykaz urządzeń dystrybucyjnych obejmujący typ urządzenia, nazwę producenta, rok produkcji oraz datę uruchomienia

Należy pamiętać również o dokumentacji HACCP i w zależności od naszej specjalizacji, instrukcjach GHP oraz procedurach GMP.

Kolejnym ważnym wymogiem sanepidu, który musimy spełnić, jest obowiązek posiadania, nawet przez pracodawcę, orzeczenia lekarskiego lub książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych. Na szczęście prowadząc mobilną gastronomię, mając swój własny gastronomiczny wózek lub rower gastronomiczny, mamy możliwość „obejścia” przepisów – możemy na przykład korzystać z wody butelkowanej, która nie wymaga od nas wykonywania każdorazowo badań.

Często zdarza się, że możemy zostać poproszeni o przedstawienie projektu technologicznego naszego wózka lub rowerka gastronomicznego. Taki projekt powinniście otrzymać od producenta już przy odbiorze zamówienia.

Atesty PZH – konieczność, czy wybór dla właścicieli wózków gastronomicznych?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny zajmuje się higieną, epidemiologią i bezpieczeństwem żywności. Atesty wydawane przez PZH zaświadczają o bezpieczeństwie danego produktu dla kupującego. Ich posiadanie nie jest obowiązkowe, natomiast mają one przede wszystkim wartość marketingową. Często stanowią duży atut dla potencjalnego klienta.

Sanepid nie wymaga posiadania atestów PZH, często też nie bierze ich zupełnie pod uwagę i przeprowadza własne inspekcje. Wynika to między innymi z faktu, że nagminnie zdarzają się sytuacje, że atesty są kupowane i mają niewiele wspólnego z kontrolą jakości czy higieny.

Rower gastronomiczny, a wymogi sanepidu – na co zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo często zdarza się, że przepisy sanepidu nie są jednakie we wszystkich rejonach kraju. Brak spójności w interpretacji sprawia, że różne wymogi i przepisy obowiązują niejednolicie w różnych miejscowościach, w którym chcemy przeprowadzić odbiór. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, na przykład kompletując potrzebne dokumenty do odbioru wózka lub roweru gastronomicznego, nie wahaj się skorzystać z infolinii. Najlepszą metodą jest telefon bądź wizyta w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu uzyskania szczegółowych informacji.

Zatem, co warto zapamiętać z naszych dzisiejszych rozważań?

• przestrzeganie wymogów sanepidu gwarantuje bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientów
• sanepid nie wymaga posiadania atestów PZH, przeprowadza własne inspekcje
• najważniejsze to wypełnić wniosek o wpis zakładu do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej
• w razie jakichkolwiek wątpliwości przedsiębiorca nie powinien się wahać, tylko od razu dzwonić na infolinię lub złożyć wizytę osobiście

Cały proces odbioru i załatwiania formalności nie będzie wydawał się taki straszny, jeśli dobrze się nastawimy i będziemy przygotowani. Zawsze trzeba pamiętać, że jest to organ, który ma na celu kontrolę higieny w miejscu pracy, a my sami, kupując produkt, chcielibyśmy mieć pewność, że każdy etap jego przygotowania zachodził prawidłowo. Sanepid nie taki zły, jak go malują :)